Almanya'dan Gelen 3 Kız Kardeşe Denizli'de Mide Küçültme Ameliyatı

R. Ç./DENİZLİ, (DHA)- ALMANYA'da 105, 110 ve 145 kilodaki üç Türk kız kardeş, Denizli'ye gelerek Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde mide küçültme ameliyatı oldu. Operasyonun ardından kız kardeşler hem sağlıklarına kavuştu hem de zayıflamaya başladı.
Almanya'da yaşayan gurbetçi ailenin çocukları 145 kilogram ağırlığındaki Pınar Arman (30) ve kardeşleri 110 kilogram ağırlığındaki B. K. (27) ile 105 kilogram ağırlığındaki E. K. (22), sürekli diyet yapmalarına rağmen fazla kilolarından kurtulamayınca sağlık sorunları yaşamaya başladı. Yapılan kontrollerde kardeşlerin en büyüğü olan P. A.'ın yüksek tansiyonu ve uyku apnesi olduğu, B. K.'in guatr hastalığı bulunduğu, en küçük kardeş olan E. K.'in ise kalbinde delik ve kronik astım rahatsızlığı olduğu tespit edildi. Üç kız kardeş, bu hastalıkları nedeniyle, riskli olduğu için Almanya'da mide küçültme ameliyatı olacak sağlık merkezi bulamadı. Kardeşler, internetten bu tür ameliyatların Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde yapıldığını öğrenip, Denizli'ye geldi.
Üç kardeşe, Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota tarafından hastanede 1,5 ay önce sırasıyla laparoskopik yöntemle kapalı mide küçültme ameliyatı yapıldı. Ameliyatın ardından 1 saat sonra ayağa kalkan kız kardeşler, taburcu olup Almanya'ya döndü. P. A.'ın 17, B. K.'in 15 ve E. K.'in 13 kilo verdiği öğrenildi.
Ameliyatı yapan Yrd. Doç. Dr. Muhammed Raşid Aykota, obez üç kız kardeşin sağlık sorunları nedeniyle yurt dışında ameliyatlarının riskli bulunduğundan yapılmadığını belirterek, "Hastalarımız Almanya'da çok sayıda sağlık merkezine başvurmuş ancak riskli görüldüğü için yapılmamış. Daha sonra bize başvurdular, gerekli ön hazırlıkları yaparak üç kız kardeşin mide küçültme ameliyatını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik" dedi.

https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/denizli/almanyadan-gelen-3-kiz-kardese-denizlide-mide-kucultme-ameliyati-13243285

Bunlar da İlginizi Çekebilir

8-obezite-ve-metabolik-hastaliklar-cerrahisi-kongresi-3-metabolik-ve-bariatrik-cerrahi-diyetisyenligi-kongresi
8. Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi Kongresi

5 – 8 Ekim 2023 tarihinde Türk Obezite Derneği, Türk Cerrahi Derneği, MBCDD, IFSO ve …

Devamını Oku
180-kiloluk-kadinin-beni-kurtarin-cigligini-duyan-oldu
180 Kiloluk Kadının ‘Beni Kurtarın’ Çığlığını Duyan Oldu

Denizli’nin Çivril ilçesinde aşırı kiloları yüzünden hayatı kabusa dönen 65 yaşındaki…

Devamını Oku