M. Raşid Aykota Kimdir?

Dr. Aykota, 1985 yılında doğmuş olup lise eğitimini memleketi Denizli'de tamamlamış ve 2009 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olarak meslek hayatına başlamıştır. Mecburi hizmetini Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde tamamlayan Dr. Aykota, 2010 yılında Pamukkale Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında ihtisasına başlamıştır. Asistanlık döneminde, "İleri Laporoskopik" ameliyatlara olan ilgisi sayesinde Türkiye'de Obezite cerrahisinin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Koray Tekin ile birlikte gerçekleştirilen ilk obezite ameliyatlarında tecrübe kazanma fırsatı bulmuştur.

2013 yılında cerrahi asistanıyken İstanbul'da düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3000 obezite cerrahının katıldığı "Dünya Obezite Kongresi (IFSO)"nde Prof. Jacques Himpens’in ameliyatında asistanlık yaparak bu alana olan ilgi ve heyecanını doruklara çıkarmıştır.

2014 yılında Amerika'da Cleveland Clinic'te "Robotik Cerrahi" eğitimi ve sertifikasını almak için bulunduğu dönemde New York Lenox Hill Hospital'da obezite cerrahisinde dünyanın önde gelen isimlerinden Dr. Mitchell Roslin’in ameliyatlarına katılmıştır.

Asistanlık döneminin son yıllarında kanser cerrahisine olan ilgisini keşfeden Dr. Aykota, özellikle hepatobilier cerrahi ve pankreas kanseri alanlarında deneyim kazanarak 2015 yılında genel cerrahi ihtisasını tamamlamıştır.

2016 yılında Brezilya’da gerçekleştirilen 21. Dünya Obezite Cerrahisi Kongresine katılmıştır.

2015-2018 yılları arasında Afyonkarahisar Sandıklı ilçesinde mecburi hizmetini tamamlayan Dr. Aykota, ardından Pamukkale Üniversitesi Genel Cerrahi bölümüne Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. Göreve başladığı ilk yıl içerisinde Karaciğer Nakil Merkezi'nin kurulmasına ve ilk kadavradan ve canlı vericili karaciğer nakil ameliyatlarına aktif olarak katılmıştır.

dr-aykota

2018 yılında Dubai’de gerçekleştirilen 23. Dünya Obezite Cerrahisi Kongresine katılmıştır.

2020 yılında Romanya’da Prof. Dr. Catalin Copaescu’nun düzenlediği ileri düzey eğitime katılmıştır.

2020 yılında Pamukkale Üniversitesi Obezite Merkezini kurmuştur. Bu merkez ülkemizin ve dünyanın birçok ülkesinden gelen obezite hastalarına hizmet vermiştir.

2022 Nisan ayında Üniversiteler Arası Kurul tarafından Doçentlik ünvanı verilmiştir.

2022 yılında Oslo-Norveç’te Prof. Dr. Jon Kristinsson’un düzenlediği revizyon ameliyatları kursuna katılmıştır.

2023 yılında Belçika’da Prof. Dr. Bruno Dillemans’ın düzenlediği kompleks revizyon ameliyatları kursuna katılmıştır.

2023 yılında Mısır Kahire üniversitesinde Prof. Dr. Mohamed Diaa Sarhan’ın düzenlediği obezite cerrahisinde ‘Fast Track Concept’ kursuna katılmıştır.

Dr. Aykota, uluslararası düzeyde alanındaki güncel gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Pamukkale Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalında Doçent kadrosunda akademik çalışmalarına devam edip cerrahi asistanlarına deneyim ve tecrübelerini aktarmıştır. 2023 Nisan ayından itibaren özel sektörde yeni bir çalışma alanında hastalarına hizmet vermektedir.

Yurt Dışındaki Deneyimler

 1. Robotic General Surgery Workshop, 13-16 Kasım, 2014, Amerika
 2. 21 st World congress of international Federation for the Surgery of Obesity & Metabolic Disorders,28 Eylül- 1 Ekim, 2016, Rio De Janeiro, Brezilya
 3. 23rd World congress of international Federation for the Surgery of Obesity & Metabolic Disorders, 27-29 Eylül 2018, Dubai, United Arab Emirates
 4. The Surgical and Perioperative Management of a Bariatric Patientt, PONDERAS ACADEMİC HOSPİTAL, Bükreş, Romanya
 5. Bariatric Multidisciplinary team clinical immersion, 13-14 Eylül, 2022, Norveç
 6. Surgeon & Anaesthesiologist Dream Team in Complex Revisional Bariatric Surgery, 8-9 Mart 2023, Bruges, Belçika
 7. Fast Track Bariatric Clinical Immersion, ABC Hospital, 5-6 Haziran 2023, Kahire, Mısır

Ülkemizde ve yurtdışında gerçekleştirilen bilimsel kongre ve sempozyumlara katılmıştır.

Dernek Üyelikleri

 1.  Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği, Üye, 2019
 2. European Society of Coloprotology (ESCP), Üye, 2018
 3. Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği (TOSS), Üye, 2016
 4. International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO), Üye, 2016
 5. Türk Cerrahi Derneği, Üye, 2015

Yönetilen Tezler

Obezite cerrahisi geçiren hastalarda DNA tamiri ilişkili IncRNA-p5549 ekspresyonunun araştırılması, Tıpta Uzmanlık, Ezgi Doğa Yoran, (2021), Pamukkale Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı

Bilimsel Araştırma Projelerinde Yaptığı Görevler:
 1. Laparoskopik sleeve gastrektomiye adipokin yanıtlarının zamana bağlı değişimlerinin incelenmesi
 2. İki Darbe Travma Modelinde Spesifik ve Nonspesifik Fosfodiesteraz İnhibitörlerinin Uzak Organ Hasarı Üzerine Etkileri
 3. Obezite Ameliyatı Sonrası Hastaların DNA Hasarı ve İnflamatuar Marker Profilinin Araştırılması
 4. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi Sonrası Hastaların Oksidatif Stress Profilinin Bir Yıllık Takibi
 5. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi Cerrahisinde Volüm Garantili Basınç Kontrollü Ventilasyon ile Volüm Kontrollü Ventilasyonun Oksidatif Strese Etkileri