Obezite Cerrahisi Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kabızlık

Kabızlık, özellikle ameliyattan hemen sonraki dönemde bariatrik cerrahinin yaygın bir yan etkisi olabilir. Bu, gastrointestinal sistem anatomisindeki değişiklikler, ağrı kesici ilaç kullanımı ve fiziksel aktivitede azalma dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olabilir.

Obezite cerrahisinden sonra kabızlığı yönetmek için yapılabilecek birkaç şey vardır. En önemlilerinden biri, bol su ve diğer sıvıları içerek susuz kalmamaktır. Bu, dışkıyı yumuşak tutmaya ve gastrointestinal sistemden geçişini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Lif açısından yüksek bir diyet yemek de kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Bu, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi yiyecekleri içerebilir.

obezite-ameliyati-sonrasi-guc-kaybi

Bununla birlikte, bariatrik cerrahiden sonra, tükettiğiniz zamanın yanı sıra, yediğiniz yiyeceğin dokusuna ve miktarına dikkat etmeniz önemlidir.

Fiziksel aktivite ayrıca bağırsak hareketlerini uyarmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Ameliyattan sonra hasta için en uygun egzersiz türü ve zamanlaması konusunda cerrah veya diyetisyenle görüşmeniz önerilir.

Bu önlemler kabızlığı gidermeye yardımcı olmazsa, kişinin hafif bir müshil veya dışkı yumuşatıcı alması gerekebilir. Çoğu durumda, lif takviyeleri, dışkı yumuşatıcılar ve laksatifler gibi reçetesiz satılan ürünler yeterli olacaktır. Ancak yine de, bu ilaçlardan herhangi birini almadan önce sağlık uzmanınıza danışmalısınız, çünkü bunlar aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir veya iyileşme aşamasında sizin için uygun olmayabilir.

Şiddetli kabızlık veya karın ağrısı veya kusma gibi başka belirtiler yaşamaya devam ederseniz, altta yatan ve ele alınması gereken bir sorun olabileceğinden cerrahınıza veya birinci basamak hekiminize haber vermeniz önemlidir.

obezite-ameliyati-sonrasi-kabizlik

Güç Kaybı

Obezite cerrahisi sonrası güç kaybı yaşanıp yaşanmayacağı kafada soru işaretleri bırakabilir. Obezite cerrahisi sonrası:

 • Bariatrik cerrahi sonrası hızlı kilo kaybı kas kaybına ve kas güçsüzlüğüne neden olabilir.
 • Obezite cerrahisinden sonra, vücudunuzun değişikliklere uyum sağlaması biraz zaman alabilir.
 • Bu dönemde egzersiz ve direnç antrenmanları ile kas kütlesini korumak ve arttırmak gereklidir. Bu egzersizler kas gücünün korunmasına yardımcı olur ve kilo kaybı sırasında kas kaybını önler.
 • Diyetinizde yeterli protein ve diğer gerekli besinleri aldığınızdan emin olmak için taburculuk sonrası beslenme önerilerine uyum sağlamanız gerekmektedir.
 • Yeterli protein alımı, kas onarımı ve büyümesi için gereklidir ve kas gücünü korumak için yeterli miktarda tüketmek önemlidir.

İdeal kilomuza ulaşırken kas gücünü korumamız ve kas kaybı yaşamamamız için bu alanda uzmanlaşmış kişilerden destek alınmalıdır.

Özetle, bariatrik cerrahiden sonra kas kütlesini ve işlevini iyileştirmek için güçlendirme egzersizlerini teşvik ediyoruz. Ameliyattan sonra ise ne zaman ve ne tür egzersizler yapılacağı konusunda cerrahınızın tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Geri Kilo Alımı

Obezite cerrahisi sonrası geri kilo alımı birçok kişi için endişe kaynağıdır.

Bu ameliyatlar, önemli ve kalıcı kilo kaybına yol açarken, bazı kişiler için yıllar sonra geri kilo alım riski taşıyabilir.

Geri kilo alımına sebep olabilecek bazı faktörler vardır, bunlar arasında 

 • Sağlıklıksız beslenme: Obezite cerrahisi sonrası kişilerin dengeli beslenmeleri gereklidir. Yüksek kalorili, besin değeri düşük gıdalardan uzak durmaları önemlidir.
 • Yeterince fiziksel aktivite yapmamak: Düzenli fiziksel aktivite, bariatrik cerrahi sonrası kilo kaybı için olmazsa olmazdır. Bir kişi fiziksel olarak aktif değilse, geri kilo alma olasılığı daha yüksektir.
 • Psikolojik faktörler: Stres, depresyon ve diğer psikolojik faktörler de bariatrik cerrahi sonrası geri kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden kilomuzu etkileyebilecek psikolojik sorunların çözümü için bu alanda uzmanlaşmış kişilerden destek almak önemlidir.

 

Özetle; obezite ameliyatı geçirmiş kişilerin verilen kilolarını korumaları için 

✅sağlıklı bir diyet programı,

✅düzenli fiziksel aktivite,

✅reçete edilen ilaçları ve multivitaminleri düzenli bir şekilde kullanmayı ve

✅psikolojik destek almaları gerekmektedir.

👉Bir kişi bariatrik cerrahiden sonra önemli ölçüde geri kilo alırsa, mutlaka bu alanda uzmanlaşmış hekimlerle ile görüşmelidir.

👉"Revizyonel kilo verme ameliyatı" olarak da bilinen revizyonel bariatrik cerrahi, başarılı olamayan veya komplikasyonları olan önceki bir kilo verme ameliyatını düzeltmek veya değiştirmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür.

obezite-cerrahisi-sonrasi-geri-kilo-alimi

👉Bir kişinin revizyonel bariatrik cerrahiye ihtiyaç duymasının birkaç nedeni vardır:

🔸Orijinal kilo verme ameliyatı, önemli bir kilo kaybı sağlamada veya sürdürmede başarılı olamadı ise,

🔸Kişi, orijinal ameliyattan kaynaklanan karın fıtıkları, sızıntılar veya darlıklar gibi komplikasyonlar veya olumsuz etkiler yaşadı ise,

🔸Orijinal ameliyattan sonra kişinin ağırlığı önemli ölçüde arttı ise,

🔸tip 2 diyabet veya uyku apnesi gibi kilo verme ameliyatı ile iyileştirilebilecek yeni sağlık sorunları ortaya çıktı ise,

Bireyin özel ihtiyaçlarına ve koşullarına bağlı olarak uygulanabilen birkaç farklı revizyonel bariatrik cerrahi türü vardır. Bu prosedürler şunları içerebilir:

 1. Mide baypasından tüp mideye geçiş gibi farklı bir kilo verme ameliyatı prosedürüne geçiş.
 2. Bağırsakta bir sızıntı veya darlığın düzeltilmesi gibi orijinal kilo verme ameliyatının ayarlanması veya onarılması.
 3. Önemli derecede kilo kaybından sonra geride kalan fazla derilerin alınması, postbariatrik estetik ameliyatlar

⚠️Revizyonel bariatrik ameliyatlar daha karmaşıktır ve ilk ameliyata göre daha büyük riskler taşır. Bu yüzden yapılacak olan revizyon ameliyatı seçenekleri iyi değerlendirilmeli, potansiyel riskler ve beklenen faydaların tartışılması önemlidir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rny-bypass
RNY Bypass

Roux-en-Y gastrik bypass (RNY Gastrik Bypass), restriktif (Kısıtlayıcı) ve malabsorbt…

Devamını Oku
anal-fissur
Anal Fissür Tedavisi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku