Vücut Yağı Nasıl Ölçülür?

Vücut yağı, dansitometri, hidrometri, çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi (DXA), kimyasal çok bölmeli modeller, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi farklı tekniklerle ölçülebilir. Bu yöntemler klinik koşullar altında ve popülasyon temelli çalışmalarda kullanım için uygun değildir. Vücut yağ oranını tahmin edebilen büyük ölçekli kullanım için başka yöntemler de vardır; bunlar deri kıvrım kalınlığı ölçümleri, biyoelektrik empedansı, vücut kitle indeksi (VKİ) ve bel çevresi kullanımı ve daha yakın zamanda tarif edilen vücut yağlanma indeksi (body adiposity index ,BAI) içerir (*).

Vücut Yağlanma İndeksi = (kalça çevresi / boy 1.5 )- 18

Kilo Vermenin Faydaları 

Kilo vermek, özellikle aşırı kilolu veya obez kişiler için birçok açıdan sağlığa yararlı olabilir. Sağlık için kilo vermenin bazı potansiyel faydaları şunlardır:

👉Kan basıncını düşürmek: Aşırı kilo, kalp hastalığı ve felç riskini artırabilen yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Kilo vermek, kan basıncını düşürmeye ve genel kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

👉Tip 2 diyabet riskini azaltmak: Aşırı kilolu veya obez olmak, tip 2 diyabet geliştirme riskini artırabilir. Kilo vermek, insülin duyarlılığını artırmaya ve bu kronik durumu geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

👉Uykuyu iyileştirmek: Fazla kilo taşımak, uyku kalitenizi etkileyebilecek uyku apnesi gibi uyku bozukluklarına yol açabilir. Kilo vermek uyku kalitesini artırabilir ve daha dinlenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

👉Bazı kanserlerin riskini azaltmak: Aşırı kilolu veya obez olmak, meme, kolon ve endometriyal kanser gibi belirli kanser türlerinin riskini artırabilir. Kilo vermek bu kanserlerin riskini azaltabilir.

👉Akıl sağlığının iyileştirilmesi: Kilo vermek benlik saygısını ve beden imajını iyileştirebilir ve ayrıca depresyon ve kaygı riskini azaltabilir.

👉Hızlı veya aşırı kilo kaybının sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, kilo vermeye sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde yaklaşılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bir kilo verme programına başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite
Obezite

Obezite, vücudun aşırı derecede yağ depolamasına neden olan ciddi bir hastalıktır.…

Devamını Oku
tatli-yeme-istegi
İştah Sorunu

Obezite cerrahisi öncesi birçok sebepten dolayı kişiler kilo verme sorunu yaşarlar. B…

Devamını Oku