RNY Bypass

Roux-en-Y gastrik bypass (RNY Gastrik Bypass), restriktif (Kısıtlayıcı) ve malabsorbtif (Emilim Azaltıcı) etkili kombine bir operasyondur. Bir zamanlar ABD ve birçok Avrupa ülkesinde en fazla uygulanmış olan obezite cerrahisi yöntemidir. Mide üst kısmında küçük bir (>30 mL) mide poşu oluşturulur. İnce barsakların başlangıç noktasından yaklaşık 50 cm mesafeden ince barsak ayrılarak distaldeki açık uç ile mide poşu arasında gastro-jejunostomi yapılır. İnce bağırsak ve mide arasında anastomoz ile yapılan bu kısım Roux bacağı (alimentar bacak) olarak adlandırılır.

Biliopankreatik bacak gastrojejunostomi anastomozunun 75-150 cm distalindeki jejunuma bağlanarak biliopankreatik ve Roux bacakları birleştirilir. Biliopankreatik bacak mide, duedonum ve pankreas salgılarını taşır, gıda taşımaz. Gıdalar ile biliopankreatik salgıların son anastomozdan sonraki ince barsak segmentinde karışması nedeniyle emilim anastomoz sonrası ince barsakta gerçekleşir ve bu da malabsorbtif etkiden sorumludur.

RNY Bypass Avantajları

Küçük hacimli mide tüketilen besinlerin kısıtlanmasını sağlar. Malabsorbsiyon kilo kaybına yardımcıdır. Ameliyat sonrası kan ghrelin (iştah hormonu) seviyesindeki azalma ve GLP- 1(insülin salınımını arttır, glukagon sekresyonunu inhibe eder, gıda alınımını ve iştahı azaltırken, gastrik boşalmayı geciktirir) düzeylerindeki artış kilo kaybına ve metabolik sonuçların iyileştirilmesine ek katkı sağlar. Uzun dönem güvenlik ve etkinlik sonuçları mevcut olup morbid obezite tedavisinde altın standart tedavi seçeneğidir.

RNY Bypass Dezavantajları ve Komplikasyonları

Tüp mide ameliyatına göre komplike ve teknik olarak zordur. Tecrübeli bir ekip tarafından uygulanmalı ve takip edilmelidir. Stapler hattından kaçak, stoma obstrüksiyonu, dumping sendromu görülebilir. Malnütrisyon ile vitamin ve mineral eksiklikleri daha sıktır. Hayat boyu vitamin ve mineral takviyesi gerektirir. Kilo kaybı: İlk yıl %70, 5.yıl %60 ‘dır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-cerrahisi-oncesi
Obezite Cerrahisi Öncesi

Obezite cerrahisi vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan hastalara uygulanır. Ancak obe…

Devamını Oku
obezite
Obezite

Obezite, vücudun aşırı derecede yağ depolamasına neden olan ciddi bir hastalıktır.…

Devamını Oku