Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

Alopesi olarak da bilinen saç dökülmesi, bariatrik cerrahinin yaygın bir yan etkisidir. Bunun nedeni, kilo verme ameliyatının vücudun metabolizmasında, hormon seviyelerinde ve besin emiliminde, tümü saçın sağlığını etkileyebilecek değişikliklere neden olabilmesidir.

Bariatrik cerrahi sonrası saç dökülmesinin ana nedenlerinden biri protein, demir ve diğer besinlerdeki eksikliktir. Hızlı kilo kaybı, vücudun bu önemli besin depolarında azalmaya neden olabilir ve bu da saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca ameliyat sonrası hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler de saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

Obezite cerrahisinden sonra saç dökülmesine yol açabilecek bir diğer faktör de vücudun strese verdiği tepkidir. Ameliyat büyük bir olaydır ve vücut bu strese saç dökerek yanıt verebilir. Bu tür saç dökülmesi genellikle geçicidir ve vücut ameliyattan tamamen kurtulduktan sonra tekrar uzar.

Saç dökülmesi riskini azaltmak ve saç büyümesini desteklemek için protein, demir ve diğer gerekli besinler açısından zengin, dengeli bir diyet yemek önemlidir. Hastalar ayrıca cerrahlarının tavsiye ettiği şekilde herhangi bir vitamin ve mineral takviyesi almalı ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilecek hindistan cevizi yağı gibi bir yağla saç derisine masaj yaparak bakım yapmalıdır.

Obezite cerrahisinden sonra saç dökülmesi yaşıyorsanız, nedeni belirlemek ve uygun bir tedavi planı geliştirmek için cerrahınızla veya bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

Genellikle saç dökülmesinin 3 ila 4 ay sonra ortaya çıkacağını ve yaklaşık 6 ila 12 ay sürebileceğini ve çoğu insanın 1 yıl sonra saçların yeniden çıktığını göreceğini unutmamak önemlidir.

sac-dokulmesi

Tüp mide ameliyatı sonrası saç dökülmesi görülür mü? Hangi ayda başlar ve ne kadar süre sonra normale gelir? Önlemek için neler yapılmalıdır?

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrectomy) sonrası saç dökülmesi oluşabilir, ancak bu genellikle geçici bir durumdur ve cerrahi sonrası birkaç ay içinde normale döner. Saç dökülmesi genellikle cerrahi sonrası 2-3. ay arasında başlar ve 6-12 ay arasında normale döner.

Saç dökülmesi önlemek için:

  • Düzenli olarak saç bakımı yapılması: saçların temiz ve sağlıklı tutulması saç dökülmesini azaltabilir.
  • Düzenli olarak beslenme: saçlar için gerekli olan vitamin ve minerallere sahip besinler tüketmek saç dökülmesini azaltabilir.
  • Stres azaltmak: stres saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle stresi azaltmak saç dökülmesini azaltabilir.
  • Doktor kontrolüne gitmek: saç dökülmesi nedeni hakkında doktorların tavsiyelerini almak ve onların önerilerine uymak saç dökülmesini azaltabilir.
  • Ayrıca, cerrahi sonrası kişilerde düzenli olarak diyetisyen veya beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış bir diyet programı izlemek, vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini almasına ve saçlar için gerekli olan vitamin ve minerallere sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca, cerrahi sonrası kişilerde düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmak, saç dökülmesi nedeni hakkında öneriler almak ve saç dökülmesini önlemek için önlemler almak için önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezitenin-neden-oldugu-hastaliklar
Obezitenin Neden Olduğu Hastalıklar

Obezite tanımı konmuş kişilerin vücut kitle endeksi 35 ve üzeri şeklindedir. Aşırı ki…

Devamını Oku
vucut-yagi-nasil-olculur
Vücut Yağı Nasıl Ölçülür?

Vücut yağı, dansitometri, hidrometri, çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi (DXA), …

Devamını Oku