Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı minimal invazif tedavi yöntemidir. Fazla kesi işlemi olmadığı için klasik cerrahi prosedürlerden daha hızlı iyileşme sağlar.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtığı karın içi organların bulundukları yerden çıkması durumudur. Karın duvarının zayıf bölgelerinden ya da kasık bölgesinden dışarı çıkar. Bunun olmasının sebebi ise karın içi basıncın artmasıdır. Karın fıtığına neden olan organlar genelde bağırsaklardır. Bağırsaklar geçici olarak karın iç duvarının zayıf bölgelerine keseleştirir. Bu keselerin içine girip çıkarak fıtık oluşumuna neden olur. Fıtık nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Zayıf karın duvarı,
 • Aşırı karın içi basınç; ağır kaldırma, hapşırma, öksürme ya da kabızlık karın içi basıncın artmasına neden olabilir.
 • Genetik yatkınlık,
 • Yaşlanma; kaslar ve bağ dokular yaşlandıkça zayıflayabilir.
 • Cinsiyet; erkeklerde kadınlara oranla kasık fıtığı riski daha fazladır.
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Hamilelik,
 • Ağır egzersiz ve aktivite

Kasık Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Kasık fıtığı oluştuğu zaman genelde kasık bölgesinde rahatsızlık, ağrı ya da şişlik şeklinde belirtilere neden olur. Kasık fıtığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kasık ağrısı ya da rahatsızlık; kasık fıtığını en yaygın belirtisi kasık bölgesinde hissedilen ağrıdır. Bu ağrı; hapşırma, öksürme, ağır kaldırma ya da uzun süre ayakta kalındığı zaman artabilir.
 • Şişlik ya da kabarıklık; kasık fıtığı kasık bölgesinde şişliğe neden olabilir.
 • Kasıkta yanma ya da batma hisleri; iç organlar veya dokular sinirleri fıtık nedeniyle sıkıştırabilir. Bu sıkışma da kişide yanma ya da batma hissine neden olur.
 • Kasık bölgesinde basınç; karın içi basıncı artınca iç organlar ya da dokular dışarı doğru itilir.
 • Kasıkta sızlama ya da zonklama; fıtık bölgesinde doku ve kan damarlarının sıkışması nedeniyle sızlama ya da zonklama hissedilebilir.

laparoskopik-kasik-fitigi-ameliyat-nedir

laparoskopik-kasik-fitigi-ameliyati-sonrasi

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyat Nedir?

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı karın içine açılan küçük kesilerle yapılan işleme denir. Bu işlemde açık cerrahiye kıyasla daha az doku kesisi sağlanır. Bu sayede vücuda en az hasar verilerek tedavi sağlanır. Daha küçük yara izleri ve daha hızlı iyileşme sağlanır. Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatında genel ya da lokal anestezi uygulanır.

Karın bölgesinde 1-3 arası küçük kesi açılarak işleme başlanır. Bu kesiler ucunda kamera olan laparoskopu yerleştirmek için atılır. Laparoskop kesiden içeri sokularak ucundaki kamera sayesinde ekrana görüntü verilmesi sağlanır. Diğer kesilerden cerrahi aletler sokularak kamera görüntüleri izlenerek ameliyat sağlanır. Fıtık kesesi içeri itilerek onarılır. Ameliyat tamamlanır ve kesiler dikişle kapatılır.

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Laparoskopik kasık fıtığı sonrası iyileşme süreci açık cerrahi işleme göre daha hızlıdır. Ancak ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunur. Bu unsurlar: eğer ağır bir işte çalışılıyorsa daha uzun süre iyileşme süreci atlatılıp öyle işe dönülmelidir. Ancak ofis işinde çalışılıyorsa ameliyattan birkaç gün sonra işe dönülebilir.

Beslenmeye de dikkat etmek önem taşır. Çünkü ameliyat sonrası sindirim sistemi hassas hale gelebilir. Hafif ve kolay sindirilen yiyecekler tüketmek gerekir. Sert yiyeceklerden ve asitli içeceklerden bir süre uzak kalmak gerekir. Egzersiz yaparak iyileşme sürecinin hafif atlatılması sağlanabilir. Ancak ağır kaldırmaktan uzak durmak gerekir. Ameliyat sonrası ameliyat bölgesinde sertlik, şişlik ya da morluk olması normaldir. Ancak bu durum uzun sürerse doktora danışmak gerekir.

Laparoskopik Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatı

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı fiyatı birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Fıtığın neden oluştuğu ne derece ileri seviyede ya da karmaşık olduğuna göre fiyatta farklıklar görülebilir.

Laparoskopik fıtık cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Laparoskopik fıtık ameliyatı ne kadar sürer?

Laparoskopik fıtık ameliyatı, hastanının durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 30 dakika 1 saat arasında tamamlanmaktadır.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı kaç günde iyileşir?

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süresi açık cerrahi işleme göre daha kısadır. Hastalar aynı gün ayağa kalkıp ertesi gün taburcu olmaktadırlar. Tam iyileşme süresi birkaç haftayı bulabilir.

Kasık fıtığı ameliyatı zor bir ameliyat mı?

Kasık fıtığı ameliyatı düşük risk faktörleri içeren bir ameliyattır. Basit ve küçük fıtıklar daha kolay işlem içerirken büyük ve karışık ameliyatlar daha zorlu geçebilir.

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrası dikişler ne zaman alınır?

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrası dikişler genelde ya kozmetiktir ya da dikiş yerine yapışkan bantlar kullanılır. Bu dikişler kendiliğinden sonra düştüğü için dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Bu süreç 1-2 haftadır.

Laparoskopi sonrası karın şişliği ne zaman geçer?

Laparoskopi sonrası karın şişliği ameliyattan birkaç gün sonra kademeli olarak azalma gösterir. Hareket etmek, yatarken bacakları hafifçe içe kıvırmak gaz çıkışında yardımcı olur.

Laparoskopi açık ameliyat mı?

Laparoskopi açık ameliyat değildir. Karın duvarına küçük kesiler açılarak ucunda kamera olan bir aletle yapılan bir işlemdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

obezite-cerrahisinde-multidisipliner-team
Obezite Cerrahisinde Multidisipliner Team

Obezite, dünya genelinde artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiziks…

Devamını Oku
hemoroid-tedavisi
Hemoroid Tedavisi

İçerik Güncelleniyor...…

Devamını Oku